Seminář je jedno- či dvouletý. Výuka začátečníků i pokročilých probíhá souběžně.
Seminář je vhodný pro studenty, kteří uvažují o studiu VŠ technického směru (fakulta architektury, stavební, strojní) a uměleckých škol s výtvarným zaměřením. Dále je vhodný pro všechny, kdo chtějí rozvíjet svou prostorovou představivost.
Cílem výuky je pochopit a naučit se používat základní zobrazovací metody (kótované a Mongeovo promítání), jejichž znalost se při vstupu na ČVUT předpokládá.
Z důvodu absence tohoto předmětu na většině středních škol je právě neznalost základů deskriptivní geometrie jedním z hlavních problémů při studiu v prvním ročníku na technických vysokých školách. Deskriptivní geometrie se objevuje i při přijímacích zkouškách na některé z výše uvedených škol. Protože se např. na architekturu konají přijímací zkoušky už v lednu, je vhodné začít seminář navštěvovat již v septimě.
Při výuce je kladen důraz na samostatnou práci pod vedením učitele. Snahou je co nejvíce modelovat zadané situace a zobrazit je pak na papíru -- tedy aktivně vymýšlet, nikoliv pasivně přebírat ukázané postupy.
Součástí hodnocení je kromě pravidelných testů i jeden rys.